Cost of living in Wollongong, Australia

Summary of cost of living in Wollongong

  • Family of four estimated monthly costs: AU$5,674
  • Single person estimated monthly costs: AU$3,050
  • WARNING!  These estimates are based on data that may have some inconsistencies at the moment. They already provide a decent estimate but they are not currently bullet-proof.

List of prices in Wollongong
Current as of Dec 2021.

Change the currency:
Food Update prices
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district AU$16
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) AU$12
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast AU$5.33
1 liter (1 qt.) of whole fat milk AU$1.27
12 eggs, large AU$5.50
1 kg (2 lb.) of tomatoes AU$5.43
500 gr (16 oz.) of local cheese AU$7
1 kg (2 lb.) of apples AU$3.83
1 kg (2 lb.) of potatoes AU$3.15
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket AU$4.63
1 bottle of red table wine, good quality AU$16
2 liters of coca-cola AU$3.04
Bread for 2 people for 1 day AU$2.11
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Wollongong.
Page-elements
Housing Update prices
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area AU$2,503
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area AU$1,686
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat AU$222
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area AU$1,936
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area AU$1,294
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio AU$190
Internet 8 mbps (1 month) AU$52
40” flat screen tv AU$607
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) AU$202
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) AU$10
Hourly rate for cleaning help AU$28
Clothes Update prices
1 pair of jeans (levis 501 or similar) AU$106
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) AU$82
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) AU$154
1 pair of men’s leather business shoes AU$132
Transportation Update prices
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new AU$26,856
1 liter (1/4 gallon) of gas AU$1.42
Monthly ticket public transport AU$77
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) AU$37
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Wollongong.
Page-elements
Personal Care Update prices
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) AU$10
1 box of antibiotics (12 doses) AU$25
Short visit to private doctor (15 minutes) AU$64
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) AU$7
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) AU$4.88
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) AU$5.71
4 rolls of toilet paper AU$3.52
Tube of toothpaste AU$3.34
Standard men's haircut in expat area of the city AU$27
Entertainment Update prices
Basic dinner out for two in neighborhood pub AU$45
2 tickets to the movies AU$31
2 tickets to the theater (best available seats) AU$237
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert AU$101
1 cocktail drink in downtown club AU$15
Cappuccino in expat area of the city AU$4.32
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) AU$7
Ipad wi-fi 128gb AU$573
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) AU$0.65
1 month of gym membership in business district AU$57
1 package of marlboro cigarettes AU$20
Some of these prices have some inconsistencies. They already provide a reliable comparison but they are not bullet-proof. They are based on less than 10 prices entered by less than 5 different people.
Latest price update: December 03, 2021

Do you live in Wollongong? We need your help!

What is the price of

iPad Wi-Fi 128GB

in Wollongong?

AU$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Internet connection 300 mbps, 1 month in Lima costs S/. 300 (about 1 hour ago)
  • 1 liter of whole fat milk in San Jose, Costa Rica costs ₡ 620 (about 3 hours ago)
  • 1 liter of gasoline in Maracaibo costs $0.50 (about 3 hours ago)
  • 1 pack of marlboro cigarettes in Denver, Colorado costs $10 (about 3 hours ago)
  • Monthly rent - 85 m2 furnished accommodation in expensive area in Seville costs €550 (about 4 hours ago)
  • 1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) in Orlando, Florida costs $0.10 (about 4 hours ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
vs