Cost of living in Wilmington, Delaware, United States

Summary of cost of living in Wilmington, Delaware

  • Family of four estimated monthly costs: $4,193
  • Single person estimated monthly costs: $2,098
  • WARNING!  These estimates are currently based on just a small amount of data. They provide a decent starting assumption, but they are not yet completely reliable.
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Wilmington, Delaware.
Page-elements

List of prices in Wilmington, Delaware, United States. Current as of May 2021.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $15
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $7
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $4.01
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.94
12 eggs, large $3.25
1 kg (2 lb.) of tomatoes $4.39
500 gr (16 oz.) of local cheese $7
1 kg (2 lb.) of apples $4.13
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.88
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $3.53
1 bottle of red table wine, good quality $14
2 liters of coca-cola $1.83
Bread for 2 people for 1 day $2.25
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $1,526
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $1,195
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $159
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $1,312
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $932
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $116
Internet 8 mbps (1 month) $69
40” flat screen tv $319
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $89
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $11
Hourly rate for cleaning help $19
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $49
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $47
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $73
1 pair of men’s leather business shoes $81
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $19,852
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.62
Monthly ticket public transport $83
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $24
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $10
1 box of antibiotics (12 doses) $6
Short visit to private doctor (15 minutes) $101
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $7
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $3.66
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $6
4 rolls of toilet paper $6
Tube of toothpaste $1.83
Standard men's haircut in expat area of the city $21
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub $46
2 tickets to the movies $23
2 tickets to the theater (best available seats) $211
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $75
1 cocktail drink in downtown club $9
Cappuccino in expat area of the city $5.46
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $6
Ipad wi-fi 128gb $428
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.67
1 month of gym membership in business district $38
1 package of marlboro cigarettes $7
These prices are lacking data. It provides a decent estimate, but they are not yet reliable. They are based on 50 prices entered by 9 different people.
Latest price update: May 06, 2021

Do you live in Wilmington, Delaware? We need your help!

What is the price of

iPad Wi-Fi 128GB

in Wilmington, Delaware?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in La Rioja costs ARS $1,080 (2 minutes ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Thiruvananthapuram costs ₨150 (12 minutes ago)
  • Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) in Seville costs €8 (about 1 hour ago)
  • 1 liter of whole fat milk in San Pedro Sula costs L 24 (about 1 hour ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Gafsa costs 35 Dinar (about 1 hour ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Mexicali costs Mex$ 22 (about 2 hours ago)