Cost of living in Uberaba, Brazil

Summary of cost of living in Uberaba

  • Family of four estimated monthly costs: R$ 7,392
  • Single person estimated monthly costs: R$ 2,633
  • WARNING!  These estimates are based on only a few data points. At the moment, you should treat them only as a best guess.
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Uberaba.
Page-elements

List of prices in Uberaba, Brazil. Current as of Mar 2021.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district R$ 22
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) R$ 23
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast R$ 7
1 liter (1 qt.) of whole fat milk R$ 2.81
12 eggs, large R$ 7
1 kg (2 lb.) of tomatoes R$ 5.12
500 gr (16 oz.) of local cheese R$ 12
1 kg (2 lb.) of apples R$ 5.97
1 kg (2 lb.) of potatoes R$ 4.67
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket R$ 3.97
1 bottle of red table wine, good quality R$ 26
2 liters of coca-cola R$ 5.58
Bread for 2 people for 1 day R$ 2.29
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area R$ 1,251
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area R$ 1,001
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat R$ 182
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area R$ 960
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area R$ 750
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio R$ 118
Internet 8 mbps (1 month) R$ 94
40” flat screen tv R$ 1,924
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) R$ 434
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) R$ 18
Hourly rate for cleaning help R$ 13
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) R$ 174
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) R$ 194
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) R$ 411
1 pair of men’s leather business shoes R$ 268
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new R$ 86,973
1 liter (1/4 gallon) of gas R$ 3.49
Monthly ticket public transport R$ 142
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) R$ 37
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) R$ 15
1 box of antibiotics (12 doses) R$ 43
Short visit to private doctor (15 minutes) R$ 225
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) R$ 35
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) R$ 14
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) R$ 12
4 rolls of toilet paper R$ 5.55
Tube of toothpaste R$ 3.99
Standard men's haircut in expat area of the city R$ 28
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub R$ 77
2 tickets to the movies R$ 34
2 tickets to the theater (best available seats) R$ 88
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert R$ 145
1 cocktail drink in downtown club R$ 20
Cappuccino in expat area of the city R$ 5.87
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) R$ 9
Ipad wi-fi 128gb R$ 2,441
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) R$ 0.93
1 month of gym membership in business district R$ 94
1 package of marlboro cigarettes R$ 7
WARNING!  These prices are based on only a few data points. At this point they are mostly a guess. They are based on less than 10 prices entered by less than 5 different people.
Latest price update: March 06, 2021

Do you live in Uberaba? We need your help!

What is the price of

Furnished studio in EXPENSIVE area

in Uberaba?

R$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 1 month of gym membership in business district in Vijayawada costs ₨1,000 (about 1 hour ago)
  • Public transport in Granada costs €20 (about 2 hours ago)
  • 500 ml beer in neighbourhood pub in Nagpur costs ₨180 (about 2 hours ago)
  • 1 bottle of red table wine, good quality in Visakhapatnam costs ₨800 (about 3 hours ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Montevideo costs $U33 (about 3 hours ago)
  • Internet connection 300 mbps, 1 month in Los Angeles, California costs $70 (about 3 hours ago)