Cost of living in Tyler, Texas, United States

Summary of cost of living in Tyler, Texas

  • Family of four estimated monthly costs: $3,692
  • Single person estimated monthly costs: $1,732
  • WARNING!  These estimates are based on only a few data points. At the moment, you should treat them only as a best guess.

List of prices in Tyler, Texas
Current as of Aug 2021.

Change the currency:
Food Update prices
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $11
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $7
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $3.49
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.91
12 eggs, large $2.40
1 kg (2 lb.) of tomatoes $3.57
500 gr (16 oz.) of local cheese $6
1 kg (2 lb.) of apples $2.71
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.48
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $2.19
1 bottle of red table wine, good quality $15
2 liters of coca-cola $1.81
Bread for 2 people for 1 day $1.57
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Tyler, Texas.
Page-elements
Housing Update prices
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $1,254
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $953
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $408
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $745
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $533
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $212
Internet 8 mbps (1 month) $48
40” flat screen tv $300
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $92
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $7
Hourly rate for cleaning help $11
Clothes Update prices
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $58
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $43
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $84
1 pair of men’s leather business shoes $86
Transportation Update prices
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $21,352
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.61
Monthly ticket public transport $72
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) -
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Tyler, Texas.
Page-elements
Personal Care Update prices
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $7
1 box of antibiotics (12 doses) $10
Short visit to private doctor (15 minutes) $86
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $7
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $3.47
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $4.58
4 rolls of toilet paper $2.34
Tube of toothpaste $1.43
Standard men's haircut in expat area of the city $16
Entertainment Update prices
Basic dinner out for two in neighborhood pub $43
2 tickets to the movies $23
2 tickets to the theater (best available seats) $62
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $72
1 cocktail drink in downtown club $9
Cappuccino in expat area of the city $6
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $7
Ipad wi-fi 128gb $427
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.42
1 month of gym membership in business district $48
1 package of marlboro cigarettes $7
WARNING!  These prices are based on only a few data points. At this point they are mostly a guess. They are based on 13 prices entered by less than 5 different people.
Latest price update: August 26, 2021

Do you live in Tyler, Texas? We need your help!

What is the price of

Furnished studio in EXPENSIVE area

in Tyler, Texas?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 1 pack of marlboro cigarettes in Santo Domingo costs RD$ 229 (18 minutes ago)
  • Monthly rent - 85 m2 furnished accommodation in expensive area in Nice costs €1,400 (about 3 hours ago)
  • 1 liter of gasoline in Los Mochis costs Mex$ 20 (about 3 hours ago)
  • Ipad wi-fi 128gb in Vancouver, Washington costs $3,500 (about 3 hours ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Tokyo costs ¥3,000 (about 4 hours ago)
  • Utilities, monthly for 2 people in 900 sqft in Nashville, Tennessee costs $254 (about 4 hours ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
vs