Cost of living in Tallahassee, Florida, United States

Summary of cost of living in Tallahassee, Florida

  • Family of four estimated monthly costs: $3,923
  • Single person estimated monthly costs: $2,000
  • WARNING!  These estimates are based on data that may have some inconsistencies at the moment. They already provide a decent estimate but they are not currently bullet-proof.

List of prices in Tallahassee, Florida
Current as of May 2021.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $13
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $8
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $5.28
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $1.05
12 eggs, large $3.36
1 kg (2 lb.) of tomatoes $3.94
500 gr (16 oz.) of local cheese $4.90
1 kg (2 lb.) of apples $3.51
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.77
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $3.63
1 bottle of red table wine, good quality $14
2 liters of coca-cola $2.07
Bread for 2 people for 1 day $1.64
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Tallahassee, Florida.
Page-elements
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $1,563
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $1,117
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $242
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $1,154
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $796
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $136
Internet 8 mbps (1 month) $49
40” flat screen tv $302
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $117
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $14
Hourly rate for cleaning help $17
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $40
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $55
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $88
1 pair of men’s leather business shoes $98
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $23,752
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.59
Monthly ticket public transport $37
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $15
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $8
1 box of antibiotics (12 doses) $29
Short visit to private doctor (15 minutes) $118
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $5.68
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $3.45
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $4.82
4 rolls of toilet paper $3.68
Tube of toothpaste $1.79
Standard men's haircut in expat area of the city $18
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub $40
2 tickets to the movies $26
2 tickets to the theater (best available seats) $80
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $69
1 cocktail drink in downtown club $9
Cappuccino in expat area of the city $4.78
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $4.44
Ipad wi-fi 128gb $428
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) -
1 month of gym membership in business district $34
1 package of marlboro cigarettes $6
Some of these prices have some inconsistencies. They already provide a reliable comparison but they are not bullet-proof. They are based on 190 prices entered by 11 different people.
Latest price update: May 06, 2021

Do you live in Tallahassee, Florida? We need your help!

What is the price of

Prepaid mobile tariff (no discounts or plans)

in Tallahassee, Florida?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Oklahoma City, Oklahoma costs $12 (1 minute ago)
  • Internet connection 300 mbps, 1 month in São Paulo costs R$ 140 (about 1 hour ago)
  • Standard men's haircut in expat area of the city in London costs £34 (about 1 hour ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Ranchi costs ₨48 (about 1 hour ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in La Rioja costs ARS $1,080 (about 1 hour ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Thiruvananthapuram costs ₨150 (about 2 hours ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
vs