Cost of living in Reno, Nevada, United States

Summary of cost of living in Reno, Nevada

  • Family of four estimated monthly costs: $4,496
  • Single person estimated monthly costs: $2,449
  • WARNING!  These estimates are currently based on just a small amount of data. They provide a decent starting assumption, but they are not yet completely reliable.

List of prices in Reno, Nevada
Current as of Jun 2022.

Change the currency:
Food Update prices
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $18
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $9
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $5.59
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.97
12 eggs, large $2.78
1 kg (2 lb.) of tomatoes $3.89
500 gr (16 oz.) of local cheese $6
1 kg (2 lb.) of apples $3.51
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.38
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $3.72
1 bottle of red table wine, good quality $17
2 liters of coca-cola $1.68
Bread for 2 people for 1 day $2.21
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Reno.
Page-elements
Housing Update prices
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $1,885
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $1,600
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $157
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $1,246
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $890
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $83
Internet 8 mbps (1 month) $58
40” flat screen tv $216
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $169
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $9
Hourly rate for cleaning help $26
Clothes Update prices
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $49
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $69
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $71
1 pair of men’s leather business shoes $91
Transportation Update prices
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $22,916
1 liter (1/4 gallon) of gas $1.31
Monthly ticket public transport $62
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $16
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Reno.
Page-elements
Personal Care Update prices
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $7
1 box of antibiotics (12 doses) $15
Short visit to private doctor (15 minutes) $96
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $6
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $3.86
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $5.76
4 rolls of toilet paper $3.85
Tube of toothpaste $1.52
Standard men's haircut in expat area of the city $24
Entertainment Update prices
Basic dinner out for two in neighborhood pub $46
2 tickets to the movies $23
2 tickets to the theater (best available seats) $112
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $91
1 cocktail drink in downtown club $10
Cappuccino in expat area of the city $5.59
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $5.50
Ipad wi-fi 128gb $440
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) -
1 month of gym membership in business district $43
1 package of marlboro cigarettes $8
These prices are lacking data. It provides a decent estimate, but they are not yet reliable. They are based on 136 prices entered by 13 different people.
Latest price update: June 30, 2022

Do you live in Reno, Nevada? We need your help!

What is the price of

Furnished accommodation in EXPENSIVE area

in Reno, Nevada?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Chania costs €20 (31 minutes ago)
  • 1 liter of gasoline in Galway costs €2.15 (about 1 hour ago)
  • Monthly rent - 45 m2 furnished studio in normal area in Manila costs Php10,000 (about 1 hour ago)
  • 12 eggs, large in Portland, Oregon costs $3.99 (about 1 hour ago)
  • One-way ticket in public transport in Geneva costs CHF 3.00 (about 3 hours ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Caxias do Sul costs R$ 7 (about 4 hours ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
vs