Cost of living in Philadelphia, Pennsylvania, United States

Change the currency:
Food
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $13
Combo meal in fast food restaurant (Big Mac Meal or similar) $7
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $4.73
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.97
12 eggs, large $3.78
1 kg (2 lb.) of tomatoes $5.08
500 gr (16 oz.) of local cheese $5.97
1 kg (2 lb.) of apples $2.95
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.62
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $2.90
1 bottle of red table wine, good quality $15
2 liters of Coca-Cola $2.05
Bread for 2 people for 1 day $2.52
Housing
Monthly rent for 85 m2 (900 Sqft) furnished accommodation in EXPENSIVE area $2,600
Monthly rent for 85 m2 (900 Sqft) furnished accommodation in NORMAL area $1,509
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $223
Monthly rent for a 45 m2 (480 Sqft) furnished studio in EXPENSIVE area $1,712
Monthly rent for a 45 m2 (480 Sqft) furnished studio in NORMAL area $1,275
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 Sqft) studio $152
Internet 8MB (1 month) $43
40” flat screen TV $361
Microwave 800/900 Watt (Bosch, Panasonic, LG, Sharp, or equivalent brands) $107
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $13
Hourly rate for cleaning help $27
Clothes
1 pair of jeans (Levis 501 or similar) $51
1 summer dress in a High Street Store (Zara, H&M or similar retailers) $34
1 pair of sport shoes (Nike, Adidas, or equivalent brands) $80
1 pair of men’s leather business shoes $105
Transportation
Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 CV (or equivalent), with no extras, new $23,248
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.60
Monthly ticket public transport $90
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $16
Personal Care
Cold medicine for 6 days (Tylenol, Frenadol, Coldrex, or equivalent brands) $7
1 box of antibiotics (12 doses) $16
Short visit to private Doctor (15 minutes) $99
1 box of 32 tampons (Tampax, OB, ...) $6
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $2.91
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $4.13
4 rolls of toilet paper $3.39
Tube of toothpaste $1.43
Standard men's haircut in expat area of the city $22
Entertainment
Basic dinner out for two in neighborhood pub $44
2 tickets to the movies $24
2 tickets to the theater (best available seats) $179
Dinner for two at an Italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $122
1 cocktail drink in downtown club $10
Cappuccino in expat area of the city $4.37
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $4.51
iPod nano 16GB $143
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.49
1 month of gym membership in business district $57
1 package of Marlboro cigarettes $8
These prices are based on abundant and consistent data. They are very reliable. They are based on 688 prices entered by 75 different people.
Latest price update: April 30, 2016.

Philly position in our World Ranking

the world
29th
out of 269
n. america
8th
out of 72
usa
8th
out of 60

Cheapest and most expensive products in Philly compared to other cities:

n. america
1st
n. america
2nd
n. america
3rd
usa
1st
usa
2nd
usa
2nd

Do you live in Philadelphia, Pennsylvania? We need your help!

What is the price of

Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 CV (or equivalent), with no extras, new

in Philadelphia, Pennsylvania?

$

Are you moving to Philadelphia, Pennsylvania? Do you know how much money you will need there to maintain your current standard of living?

Find out what is the real equivalent in Philadelphia, Pennsylvania of your current salary and improve your chances of a happy relocation.

Get a Cost of Living and Salary report for Philadelphia, Pennsylvania

International Cost of Living Index

loading...

Recent Prices Added

  • Monthly rent - 900 sqft furnished accommodation in expensive area in Vancouver costs C$1,321 (21 minutes ago)
  • Public transport in Paris costs €69 (35 minutes ago)
  • Monthly rent - 45 m2 furnished studio in expensive area in São Bernardo do Campo costs R$ 2,000 (about 1 hour ago)
  • Ipod nano 16gb in Fort Lauderdale, Florida costs $150 (about 1 hour ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Kathmandu costs ₨ 82 (about 2 hours ago)
  • Weekly rent - 2 bedroom (85m2) furnished accommodation in expensive area in Perth costs AU$2,580 (about 2 hours ago)

What do you think about the cost of living in Philly?