Cost of living in Oruro, Bolivia

Summary of cost of living in Oruro

  • Family of four estimated monthly costs: $b11,504
  • Single person estimated monthly costs: $b4,166
  • WARNING!  These estimates are based on only a few data points. At the moment, you should treat them only as a best guess.
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Oruro.
Page-elements

List of prices in Oruro, Bolivia. Current as of Feb 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $b22
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $b25
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $b9
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $b8
12 eggs, large $b9
1 kg (2 lb.) of tomatoes $b10
500 gr (16 oz.) of local cheese $b12
1 kg (2 lb.) of apples $b15
1 kg (2 lb.) of potatoes $b11
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $b18
1 bottle of red table wine, good quality $b38
2 liters of coca-cola $b9
Bread for 2 people for 1 day $b2.98
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $b2,028
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $b1,500
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $b353
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $b2,557
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $b2,000
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $b203
Internet 8 mbps (1 month) $b250
40” flat screen tv $b2,712
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $b1,800
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $b30
Hourly rate for cleaning help $b15
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $b259
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $b47
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $b295
1 pair of men’s leather business shoes $b253
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $b104,400
1 liter (1/4 gallon) of gas $b7
Monthly ticket public transport $b92
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) -
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $b43
1 box of antibiotics (12 doses) $b33
Short visit to private doctor (15 minutes) $b87
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $b36
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $b34
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $b29
4 rolls of toilet paper $b15
Tube of toothpaste $b13
Standard men's haircut in expat area of the city $b17
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub $b250
2 tickets to the movies -
2 tickets to the theater (best available seats) -
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $b350
1 cocktail drink in downtown club $b20
Cappuccino in expat area of the city -
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $b20
Ipad wi-fi 128gb -
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $b2.37
1 month of gym membership in business district -
1 package of marlboro cigarettes $b20
WARNING!  These prices are based on only a few data points. At this point they are mostly a guess. They are based on less than 10 prices entered by less than 5 different people.
Latest price update: February 14, 2020

Do you live in Oruro? We need your help!

What is the price of

Furnished studio in EXPENSIVE area

in Oruro?

$b

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 1 month of gym membership in business district in Vijayawada costs ₨1,000 (22 minutes ago)
  • Public transport in Granada costs €20 (about 1 hour ago)
  • 500 ml beer in neighbourhood pub in Nagpur costs ₨180 (about 2 hours ago)
  • 1 bottle of red table wine, good quality in Visakhapatnam costs ₨800 (about 2 hours ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Montevideo costs $U33 (about 2 hours ago)
  • Internet connection 300 mbps, 1 month in Los Angeles, California costs $70 (about 2 hours ago)