Cost of living in New York City, United States

How expensive is New York City compared to the World?

List of prices in New York City

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $16
Combo meal in fast food restaurant (Big Mac Meal or similar) $9
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $6
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $1.20
12 eggs, large $4.78
1 kg (2 lb.) of tomatoes $5.24
500 gr (16 oz.) of local cheese $8
1 kg (2 lb.) of apples $4.13
1 kg (2 lb.) of potatoes $2.33
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $4.38
1 bottle of red table wine, good quality $16
2 liters of Coca-Cola $2.25
Bread for 2 people for 1 day $2.63
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 Sqft) furnished accommodation in EXPENSIVE area $3,576
Monthly rent for 85 m2 (900 Sqft) furnished accommodation in NORMAL area $2,758
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $163
Monthly rent for a 45 m2 (480 Sqft) furnished studio in EXPENSIVE area $2,883
Monthly rent for a 45 m2 (480 Sqft) furnished studio in NORMAL area $1,956
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 Sqft) studio $121
Internet 8 Mbps (1 month) $51
40” flat screen TV $385
Microwave 800/900 Watt (Bosch, Panasonic, LG, Sharp, or equivalent brands) $153
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $12
Hourly rate for cleaning help $23
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (Levis 501 or similar) $57
1 summer dress in a High Street Store (Zara, H&M or similar retailers) $44
1 pair of sport shoes (Nike, Adidas, or equivalent brands) $89
1 pair of men’s leather business shoes $139
Transportation [Edit]
Volkswagen Golf 1.4 TSI 150 CV (or equivalent), with no extras, new $22,810
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.81
Monthly ticket public transport $121
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $31
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (Tylenol, Frenadol, Coldrex, or equivalent brands) $7
1 box of antibiotics (12 doses) $11
Short visit to private Doctor (15 minutes) $141
1 box of 32 tampons (Tampax, OB, ...) $9
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $3.57
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $7
4 rolls of toilet paper $3.64
Tube of toothpaste $1.98
Standard men's haircut in expat area of the city $27
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub $55
2 tickets to the movies $32
2 tickets to the theater (best available seats) $333
Dinner for two at an Italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $118
1 cocktail drink in downtown club $16
Cappuccino in expat area of the city $4.85
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $8
iPad Wi-Fi 128GB $436
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.14
1 month of gym membership in business district $95
1 package of Marlboro cigarettes $14
These prices are based on abundant and consistent data. They are very reliable. They are based on 5,125 prices entered by 1,120 different people.
Latest price update: October 19, 2018.

New York position in our World Ranking

the world
8th
out of 342
n. america
5th
out of 102
usa
4th
out of 86

Cheapest and most expensive products in New York compared to other cities:

the world
1st
the world
3rd
the world
4th
the world
4th
the world
5th
the world
5th

Do you live in New York City? We need your help!

What is the price of

Prepaid mobile tariff (no discounts or plans)

in New York City?

$

International Cost of Living Index

loading...

Recent Prices Added

  • Jeans (levis 501 or similar) in Ottawa costs C$35 (9 minutes ago)
  • Monthly rent - 85 m2 furnished accommodation in expensive area in Fortaleza costs R$ 800 (10 minutes ago)
  • Internet connection 300 mbps, 1 month in Seattle, Washington costs $75 (12 minutes ago)
  • Monthly rent - 85 m2 furnished accommodation in expensive area in Vilnius costs €400 (15 minutes ago)
  • Summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) in Tallinn costs €25 (38 minutes ago)
  • Monthly rent - 85 m2 furnished accommodation in expensive area in Rio de Janeiro costs R$ 3,500 (about 1 hour ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
versus