Cost of living in Multan, Pakistan

Summary of cost of living in Multan

  • Family of four estimated monthly costs: ₨486,301
  • Single person estimated monthly costs: ₨223,155
  • WARNING!  These estimates are based on only a few data points. At the moment, you should treat them only as a best guess.

List of prices in Multan
Current as of Jun 2024.

Change the currency:
Food Update prices
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district ₨1,558
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) ₨2,575
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast ₨615
1 liter (1 qt.) of whole fat milk ₨194
12 eggs, large ₨378
1 kg (2 lb.) of tomatoes ₨199
500 gr (16 oz.) of local cheese ₨1,289
1 kg (2 lb.) of apples ₨391
1 kg (2 lb.) of potatoes ₨126
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket ₨1,224
1 bottle of red table wine, good quality ₨9,673
2 liters of coca-cola ₨149
Bread for 2 people for 1 day ₨138
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Multan.
Page-elements
Housing Update prices
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area ₨145,172
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area ₨119,973
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat ₨16,154
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area ₨60,000
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area ₨34,152
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio ₨29,416
Internet 8 mbps (1 month) ₨2,357
40” flat screen tv ₨88,220
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) ₨37,127
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) ₨5,855
Hourly rate for cleaning help ₨4,146
Clothes Update prices
1 pair of jeans (levis 501 or similar) ₨3,993
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) ₨5,576
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) ₨3,000
1 pair of men’s leather business shoes ₨8,312
Transportation Update prices
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new ₨3,372,300
1 liter (1/4 gallon) of gas ₨257
Monthly ticket public transport ₨2,477
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) -
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Multan.
Page-elements
Personal Care Update prices
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) ₨448
1 box of antibiotics (12 doses) ₨1,181
Short visit to private doctor (15 minutes) ₨2,208
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) ₨4,017
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) ₨869
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) ₨479
4 rolls of toilet paper ₨239
Tube of toothpaste ₨217
Standard men's haircut in expat area of the city ₨716
Entertainment Update prices
Basic dinner out for two in neighborhood pub ₨7,046
2 tickets to the movies ₨1,411
2 tickets to the theater (best available seats) -
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert ₨29,557
1 cocktail drink in downtown club ₨784
Cappuccino in expat area of the city ₨832
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) ₨986
Ipad wi-fi 128gb -
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) ₨5.00
1 month of gym membership in business district ₨2,111
1 package of marlboro cigarettes ₨502
WARNING!  These prices are based on only a few data points. At this point they are mostly a guess. They are based on less than 10 prices entered by 5 different people.
Latest price update: June 21, 2024

Do you live in Multan? We need your help!

What is the price of

Furnished studio in EXPENSIVE area

in Multan?

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 1 liter of gasoline in Maceió costs R$ 6 (about 1 hour ago)
  • 1 kg of rice in Bucharest costs 23 lei (about 1 hour ago)
  • 1 us gal of gasoline in Philadelphia, Pennsylvania costs $0.95 (about 3 hours ago)
  • Monthly rent - 45 m2 furnished studio in expensive area in Pachuca costs Mex$ 18,000 (about 3 hours ago)
  • Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) in Monrovia costs 2,000 L$ (about 3 hours ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Saint Helier costs £1.60 (about 3 hours ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
vs