Cost of living in Memphis, Tennessee, United States

Summary of cost of living in Memphis, Tennessee

  • Family of four estimated monthly costs: $3,254
  • Single person estimated monthly costs: $1,666
  • Memphis, Tennessee is the cheapest city in USA (64 out of 64)
  • Memphis, Tennessee is the cheapest city in N. America (76 out of 76)
  • Cost of living in Memphis, Tennessee is cheaper than in 55% of cities in the World (156 out of 282)

List of prices in Memphis, Tennessee, United States. Current as of Jan 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $13
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $7
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $3.30
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.78
12 eggs, large $1.91
1 kg (2 lb.) of tomatoes $2.78
500 gr (16 oz.) of local cheese $3.56
1 kg (2 lb.) of apples $3.20
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.67
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $1.81
1 bottle of red table wine, good quality $15
2 liters of coca-cola $1.58
Bread for 2 people for 1 day $1.56
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $1,306
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $920
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $149
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $910
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $788
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $95
Internet 8 mbps (1 month) $50
40” flat screen tv $323
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $108
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $10
Hourly rate for cleaning help $21
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $41
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $30
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $82
1 pair of men’s leather business shoes $103
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $21,329
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.61
Monthly ticket public transport $47
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $13
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $8
1 box of antibiotics (12 doses) $8
Short visit to private doctor (15 minutes) $131
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $5.75
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $2.84
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $4.96
4 rolls of toilet paper $3.10
Tube of toothpaste $1.53
Standard men's haircut in expat area of the city $17
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub $44
2 tickets to the movies $21
2 tickets to the theater (best available seats) $124
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $53
1 cocktail drink in downtown club $10
Cappuccino in expat area of the city $4.89
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $4.21
Ipad wi-fi 128gb $432
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.11
1 month of gym membership in business district $35
1 package of marlboro cigarettes $4.85
These prices are based on abundant and consistent data. They are very reliable. They are based on 227 prices entered by 25 different people.
Latest price update: January 28, 2020

Memphis position in our World Ranking

the world
156th
out of 282
n. america
76th
out of 76
usa
64th
out of 64

Cheapest and most expensive products in Memphis compared to other cities:

n. america
1st
n. america
1st
n. america
1st
n. america
2nd
n. america
2nd
n. america
2nd

Do you live in Memphis, Tennessee? We need your help!

What is the price of

Furnished accommodation in EXPENSIVE area

in Memphis, Tennessee?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Cocoa Beach, Florida costs $12 (30 minutes ago)
  • 2 liters of coca-cola in Melbourne costs AU$2.00 (about 1 hour ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Kathmandu costs ₨ 100 (about 1 hour ago)
  • 1 pack of marlboro cigarettes in Jeddah costs ﷼‎ 25 (about 3 hours ago)
  • Basic dinner out in neighborhood pub, dinner for two in Rome costs €75 (about 3 hours ago)
  • Monthly rent - 85 m2 furnished accommodation in expensive area in London, Ontario costs C$1,400 (about 4 hours ago)