Cost of living in Maldonado, Uruguay

Summary of cost of living in Maldonado

  • Family of four estimated monthly costs: $U97,629
  • Single person estimated monthly costs: $U39,141
  • WARNING!  These estimates are based on only a few data points. At the moment, you should treat them only as a best guess.
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Maldonado.
Page-elements

List of prices in Maldonado, Uruguay. Current as of Aug 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $U337
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $U235
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $U147
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $U28
12 eggs, large $U91
1 kg (2 lb.) of tomatoes $U64
500 gr (16 oz.) of local cheese $U189
1 kg (2 lb.) of apples $U52
1 kg (2 lb.) of potatoes $U42
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $U58
1 bottle of red table wine, good quality $U216
2 liters of coca-cola $U96
Bread for 2 people for 1 day $U50
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $U23,679
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $U15,093
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $U3,032
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $U19,742
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $U11,392
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $U3,915
Internet 8 mbps (1 month) $U1,192
40” flat screen tv $U16,059
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $U2,844
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $U289
Hourly rate for cleaning help $U227
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $U1,856
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $U984
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $U3,005
1 pair of men’s leather business shoes $U2,654
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $U779,065
1 liter (1/4 gallon) of gas $U50
Monthly ticket public transport $U2,195
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $U582
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $U235
1 box of antibiotics (12 doses) $U566
Short visit to private doctor (15 minutes) $U1,158
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $U241
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $U117
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $U194
4 rolls of toilet paper $U71
Tube of toothpaste $U79
Standard men's haircut in expat area of the city $U315
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub $U1,030
2 tickets to the movies $U547
2 tickets to the theater (best available seats) $U1,144
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $U2,127
1 cocktail drink in downtown club $U238
Cappuccino in expat area of the city $U373
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $U149
Ipad wi-fi 128gb $U44,000
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $U6
1 month of gym membership in business district $U1,330
1 package of marlboro cigarettes $U130
WARNING!  These prices are based on only a few data points. At this point they are mostly a guess. They are based on 286 prices entered by 9 different people.
Latest price update: August 07, 2020

Do you live in Maldonado? We need your help!

What is the price of

Furnished studio in EXPENSIVE area

in Maldonado?

$U

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Public transport in Toronto costs C$156 (19 minutes ago)
  • 1 liter of gasoline in Managua costs 28 C$ (about 1 hour ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Riyadh costs ﷼‎ 5.75 (about 2 hours ago)
  • One-way ticket in public transport in Medellín costs COL$2,300 (about 2 hours ago)
  • 1 liter of gasoline in Bangui costs 855 Franc (about 3 hours ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Khartoum costs 90 Pound (about 3 hours ago)