Cost of living in Louisville, Kentucky, United States

Summary of cost of living in Louisville, Kentucky

  • Family of four estimated monthly costs: $3,818
  • Single person estimated monthly costs: $1,977
  • WARNING!  These estimates are based on data that may have some inconsistencies at the moment. They already provide a decent estimate but they are not currently bullet-proof.

List of prices in Louisville, Kentucky
Current as of Feb 2023.

Change the currency:
Food Update prices
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $15
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $8
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $3.63
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.71
12 eggs, large $2.91
1 kg (2 lb.) of tomatoes $4.15
500 gr (16 oz.) of local cheese $4.76
1 kg (2 lb.) of apples $3.52
1 kg (2 lb.) of potatoes $2.22
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $5.23
1 bottle of red table wine, good quality $12
2 liters of coca-cola $1.87
Bread for 2 people for 1 day $2.42
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Louisville.
Page-elements
Housing Update prices
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $1,503
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $1,148
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $138
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $988
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $743
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $141
Internet 8 mbps (1 month) $36
40” flat screen tv $284
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $130
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $11
Hourly rate for cleaning help $23
Clothes Update prices
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $42
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $36
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $85
1 pair of men’s leather business shoes $105
Transportation Update prices
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $20,880
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.93
Monthly ticket public transport $47
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $22
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Louisville.
Page-elements
Personal Care Update prices
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $5.56
1 box of antibiotics (12 doses) $14
Short visit to private doctor (15 minutes) $112
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $6
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $3.46
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $6
4 rolls of toilet paper $3.93
Tube of toothpaste $1.57
Standard men's haircut in expat area of the city $20
Entertainment Update prices
Basic dinner out for two in neighborhood pub $39
2 tickets to the movies $26
2 tickets to the theater (best available seats) $156
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $78
1 cocktail drink in downtown club $10
Cappuccino in expat area of the city $4.51
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $4.87
Ipad wi-fi 128gb $427
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.28
1 month of gym membership in business district $48
1 package of marlboro cigarettes $7
Some of these prices have some inconsistencies. They already provide a reliable comparison but they are not bullet-proof. They are based on 114 prices entered by 20 different people.
Latest price update: February 03, 2023

Do you live in Louisville, Kentucky? We need your help!

What is the price of

Public transport

in Louisville, Kentucky?

monthly ticket
$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 1 bottle of red table wine, good quality in Singapore costs SGD $40 (43 minutes ago)
  • 1 pack of marlboro cigarettes in Vijayawada costs ₨500 (about 1 hour ago)
  • Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) in Kao-hsiung costs 149 NT$ (about 1 hour ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Aligarh costs ₨55 (about 2 hours ago)
  • Internet 8 mbps, 1 month in Barcelona costs €15 (about 3 hours ago)
  • Weekly rent - 45m2 furnished studio in normal area in Melbourne costs AU$1,720 (about 3 hours ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
vs