Cost of living in Lexington, Kentucky, United States

Summary of cost of living in Lexington, Kentucky

  • Family of four estimated monthly costs: $3,582
  • Single person estimated monthly costs: $1,690
  • WARNING!  These estimates are based on only a few data points. At the moment, you should treat them only as a best guess.

List of prices in Lexington, Kentucky
Current as of Sep 2022.

Change the currency:
Food Update prices
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $15
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $9
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $4.43
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.71
12 eggs, large $2.63
1 kg (2 lb.) of tomatoes $4.01
500 gr (16 oz.) of local cheese $6
1 kg (2 lb.) of apples $3.71
1 kg (2 lb.) of potatoes $2.12
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $5.03
1 bottle of red table wine, good quality $11
2 liters of coca-cola $1.55
Bread for 2 people for 1 day $1.98
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Lexington.
Page-elements
Housing Update prices
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $1,159
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $990
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $246
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $949
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $651
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $87
Internet 8 mbps (1 month) $36
40” flat screen tv $253
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $90
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $11
Hourly rate for cleaning help $18
Clothes Update prices
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $42
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $39
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $83
1 pair of men’s leather business shoes $84
Transportation Update prices
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $24,383
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.88
Monthly ticket public transport $33
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $16
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Lexington.
Page-elements
Personal Care Update prices
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $5.65
1 box of antibiotics (12 doses) $20
Short visit to private doctor (15 minutes) -
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $5.78
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $4.93
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $5.74
4 rolls of toilet paper $3.13
Tube of toothpaste $1.87
Standard men's haircut in expat area of the city $18
Entertainment Update prices
Basic dinner out for two in neighborhood pub $43
2 tickets to the movies $26
2 tickets to the theater (best available seats) $223
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $95
1 cocktail drink in downtown club $11
Cappuccino in expat area of the city $9
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $5.42
Ipad wi-fi 128gb $429
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) -
1 month of gym membership in business district $34
1 package of marlboro cigarettes $6
WARNING!  These prices are based on only a few data points. At this point they are mostly a guess. They are based on 115 prices entered by 9 different people.
Latest price update: September 24, 2022

Do you live in Lexington, Kentucky? We need your help!

What is the price of

Furnished accommodation in EXPENSIVE area

in Lexington, Kentucky?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 1 liter of gasoline in Doha costs 2.00 ﷼‎ (38 minutes ago)
  • Nice dinner at an italian restaurant, dinner for two in Caracas costs $80 (about 1 hour ago)
  • Public transport in Oviedo costs €15 (about 1 hour ago)
  • 1 liter of gasoline in Victoria costs C$2.29 (about 1 hour ago)
  • Bread for 2 people for 1 day (250 g) in Logroño costs €1.10 (about 1 hour ago)
  • Monthly rent - 900 sqft furnished accommodation in expensive area in Minneapolis - St. Paul, Minnesota costs $2,745 (about 2 hours ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
vs