Cost of living in Las Vegas, Nevada, United States

Summary of cost of living in Las Vegas, Nevada

  • Family of four estimated monthly costs: $4,779
  • Single person estimated monthly costs: $2,492
  • WARNING!  These estimates are based on data that may have some inconsistencies at the moment. They already provide a decent estimate but they are not currently bullet-proof.

List of prices in Las Vegas, Nevada
Current as of Dec 2023.

Change the currency:
Food Update prices
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $17
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $10
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $5.34
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $1.05
12 eggs, large $4.94
1 kg (2 lb.) of tomatoes $3.78
500 gr (16 oz.) of local cheese $5.51
1 kg (2 lb.) of apples $3.72
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.64
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $4.51
1 bottle of red table wine, good quality $15
2 liters of coca-cola $2.84
Bread for 2 people for 1 day $2.00
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Las Vegas.
Page-elements
Housing Update prices
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $1,644
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $1,722
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $197
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $1,360
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $1,042
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $160
Internet 8 mbps (1 month) $62
40” flat screen tv $310
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $119
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $13
Hourly rate for cleaning help $29
Clothes Update prices
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $51
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $61
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $99
1 pair of men’s leather business shoes $90
Transportation Update prices
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $29,616
1 liter (1/4 gallon) of gas $1.11
Monthly ticket public transport $57
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $30
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Las Vegas.
Page-elements
Personal Care Update prices
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $10
1 box of antibiotics (12 doses) $22
Short visit to private doctor (15 minutes) $151
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $7
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $3.57
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $6
4 rolls of toilet paper $4.48
Tube of toothpaste $1.44
Standard men's haircut in expat area of the city $26
Entertainment Update prices
Basic dinner out for two in neighborhood pub $48
2 tickets to the movies $26
2 tickets to the theater (best available seats) $186
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $110
1 cocktail drink in downtown club $13
Cappuccino in expat area of the city $7
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $5.67
Ipad wi-fi 128gb $669
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.26
1 month of gym membership in business district $37
1 package of marlboro cigarettes $10
Some of these prices have some inconsistencies. They already provide a reliable comparison but they are not bullet-proof. They are based on 233 prices entered by 36 different people.
Latest price update: December 07, 2023

Do you live in Las Vegas, Nevada? We need your help!

What is the price of

Gasoline

in Las Vegas, Nevada?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Corpus Christi, Texas costs $22 (1 minute ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Oslo costs kr 300 (37 minutes ago)
  • Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) in Bratislava costs €7 (about 2 hours ago)
  • 2 tickets to the movies in Maceió costs R$ 50 (about 2 hours ago)
  • Utilities (studio), monthly for 1 person in 45 m2 in Reggio Calabria costs €122 (about 2 hours ago)
  • Monthly rent - 85 m2 furnished accommodation in expensive area in Itabuna costs R$ 2,500 (about 2 hours ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
vs