Cost of living in Kobe, Japan

Summary of cost of living in Kobe

  • Family of four estimated monthly costs: ¥509,532
  • Single person estimated monthly costs: ¥263,295
  • WARNING!  These estimates are based on only a few data points. At the moment, you should treat them only as a best guess.
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Kobe.
Page-elements

List of prices in Kobe, Japan. Current as of Jul 2019.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district ¥911
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) ¥677
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast ¥565
1 liter (1 qt.) of whole fat milk ¥193
12 eggs, large ¥296
1 kg (2 lb.) of tomatoes ¥686
500 gr (16 oz.) of local cheese ¥965
1 kg (2 lb.) of apples ¥740
1 kg (2 lb.) of potatoes ¥441
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket ¥205
1 bottle of red table wine, good quality ¥1,581
2 liters of coca-cola ¥225
Bread for 2 people for 1 day ¥268
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area ¥223,676
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area ¥141,413
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat ¥18,449
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area ¥87,461
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area ¥72,847
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio ¥10,595
Internet 8 mbps (1 month) ¥4,227
40” flat screen tv ¥70,000
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) ¥14,396
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) ¥667
Hourly rate for cleaning help ¥1,597
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) ¥9,145
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) ¥4,207
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) ¥7,915
1 pair of men’s leather business shoes ¥14,491
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new ¥2,838,150
1 liter (1/4 gallon) of gas ¥141
Monthly ticket public transport ¥9,916
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) -
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) ¥1,260
1 box of antibiotics (12 doses) ¥1,000
Short visit to private doctor (15 minutes) ¥2,128
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) ¥671
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) ¥626
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) ¥521
4 rolls of toilet paper ¥159
Tube of toothpaste ¥258
Standard men's haircut in expat area of the city ¥3,785
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub ¥3,994
2 tickets to the movies ¥3,344
2 tickets to the theater (best available seats) ¥15,750
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert ¥7,710
1 cocktail drink in downtown club ¥805
Cappuccino in expat area of the city ¥514
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) ¥601
Ipad wi-fi 128gb ¥50,000
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) ¥79
1 month of gym membership in business district ¥12,005
1 package of marlboro cigarettes ¥405
WARNING!  These prices are based on only a few data points. At this point they are mostly a guess. They are based on less than 10 prices entered by less than 5 different people.
Latest price update: July 22, 2019

Moving to Kobe with your children?

International Schools in Kobe

Do you live in Kobe? We need your help!

What is the price of

Prepaid mobile tariff (no discounts or plans)

in Kobe?

¥

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 1 month of gym membership in business district in Vijayawada costs ₨1,000 (about 1 hour ago)
  • Public transport in Granada costs €20 (about 2 hours ago)
  • 500 ml beer in neighbourhood pub in Nagpur costs ₨180 (about 2 hours ago)
  • 1 bottle of red table wine, good quality in Visakhapatnam costs ₨800 (about 2 hours ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Montevideo costs $U33 (about 2 hours ago)
  • Internet connection 300 mbps, 1 month in Los Angeles, California costs $70 (about 3 hours ago)