Cost of living in Joinville, Brazil

Summary of cost of living in Joinville

  • Family of four estimated monthly costs: R$ 10,946
  • Single person estimated monthly costs: R$ 4,548
  • WARNING!  These estimates are currently based on just a small amount of data. They provide a decent starting assumption, but they are not yet completely reliable.

List of prices in Joinville
Current as of May 2024.

Change the currency:
Food Update prices
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district R$ 29
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) R$ 32
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast R$ 10
1 liter (1 qt.) of whole fat milk R$ 4.44
12 eggs, large R$ 9
1 kg (2 lb.) of tomatoes R$ 7
500 gr (16 oz.) of local cheese R$ 20
1 kg (2 lb.) of apples R$ 7
1 kg (2 lb.) of potatoes R$ 4.81
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket R$ 5.03
1 bottle of red table wine, good quality R$ 32
2 liters of coca-cola R$ 8
Bread for 2 people for 1 day R$ 3.78
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Joinville.
Page-elements
Housing Update prices
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area R$ 3,024
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area R$ 1,828
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat R$ 479
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area R$ 1,643
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area R$ 1,324
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio R$ 482
Internet 8 mbps (1 month) R$ 77
40” flat screen tv R$ 1,676
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) R$ 566
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) R$ 16
Hourly rate for cleaning help R$ 19
Clothes Update prices
1 pair of jeans (levis 501 or similar) R$ 189
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) R$ 239
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) R$ 327
1 pair of men’s leather business shoes R$ 285
Transportation Update prices
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new R$ 108,499
1 liter (1/4 gallon) of gas R$ 5.80
Monthly ticket public transport R$ 214
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) R$ 31
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Joinville.
Page-elements
Personal Care Update prices
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) R$ 17
1 box of antibiotics (12 doses) R$ 42
Short visit to private doctor (15 minutes) R$ 238
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) R$ 15
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) R$ 14
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) R$ 18
4 rolls of toilet paper R$ 6
Tube of toothpaste R$ 4.05
Standard men's haircut in expat area of the city R$ 44
Entertainment Update prices
Basic dinner out for two in neighborhood pub R$ 105
2 tickets to the movies R$ 61
2 tickets to the theater (best available seats) R$ 291
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert R$ 165
1 cocktail drink in downtown club R$ 23
Cappuccino in expat area of the city R$ 11
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) R$ 10
Ipad wi-fi 128gb R$ 3,832
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) R$ 1.35
1 month of gym membership in business district R$ 137
1 package of marlboro cigarettes R$ 9
These prices are lacking data. It provides a decent estimate, but they are not yet reliable. They are based on 274 prices entered by 40 different people.
Latest price update: May 27, 2024

Do you live in Joinville? We need your help!

What is the price of

Public transport

in Joinville?

monthly ticket
R$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) in Thimphu costs 120 Ngultrum (2 minutes ago)
  • 1 us gal of gasoline in Indianapolis, Indiana costs $0.87 (12 minutes ago)
  • Internet 8 mbps, 1 month in Stockholm costs 200 kr (31 minutes ago)
  • Furnished accommodation in normal area, monthly rent - 900 sqft in Fort Lauderdale, Florida costs $2,550 (43 minutes ago)
  • Bread for 2 people for 1 day (250 g) in Tel Aviv costs 10 ₪ (about 1 hour ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Malaga costs €17 (about 3 hours ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
vs