Cost of living in Jersey City, New Jersey, United States

Summary of cost of living in Jersey City, New Jersey

  • Family of four estimated monthly costs: $6,803
  • Single person estimated monthly costs: $4,114
  • WARNING!  These estimates are currently based on just a small amount of data. They provide a decent starting assumption, but they are not yet completely reliable.

List of prices in Jersey City, New Jersey
Current as of Jan 2025.

Change the currency:
Food Update prices
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $22
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $12
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $5.49
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.98
12 eggs, large $7
1 kg (2 lb.) of tomatoes $4.39
500 gr (16 oz.) of local cheese $9
1 kg (2 lb.) of apples $4.10
1 kg (2 lb.) of potatoes $2.85
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $5.22
1 bottle of red table wine, good quality $19
2 liters of coca-cola $2.63
Bread for 2 people for 1 day $2.40
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Jersey City.
Page-elements
Housing Update prices
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $3,614
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $2,609
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $199
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $2,266
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $1,291
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $202
Internet 8 mbps (1 month) $108
40” flat screen tv $330
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $110
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $20
Hourly rate for cleaning help $24
Clothes Update prices
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $60
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $57
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $88
1 pair of men’s leather business shoes $94
Transportation Update prices
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $22,295
1 liter (1/4 gallon) of gas $1.06
Monthly ticket public transport $118
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $13
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Jersey City.
Page-elements
Personal Care Update prices
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $7
1 box of antibiotics (12 doses) $34
Short visit to private doctor (15 minutes) $193
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $9
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $7
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $8
4 rolls of toilet paper $9
Tube of toothpaste $3.71
Standard men's haircut in expat area of the city $39
Entertainment Update prices
Basic dinner out for two in neighborhood pub $87
2 tickets to the movies $30
2 tickets to the theater (best available seats) $61
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $97
1 cocktail drink in downtown club $13
Cappuccino in expat area of the city $5.03
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $6
Ipad wi-fi 128gb $508
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.39
1 month of gym membership in business district $79
1 package of marlboro cigarettes $11
These prices are lacking data. It provides a decent estimate, but they are not yet reliable. They are based on 69 prices entered by 20 different people.
Latest price update: January 17, 2025

Do you live in Jersey City, New Jersey? We need your help!

What is the price of

Furnished accommodation in EXPENSIVE area

in Jersey City, New Jersey?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 1 pack of marlboro cigarettes in Warsaw costs 30 zł (less than a minute ago)
  • 1 us gal of gasoline in Nashville, Tennessee costs $0.76 (9 minutes ago)
  • 2 liters of whole fat milk in Vancouver costs C$2.55 (33 minutes ago)
  • 2 liters of whole fat milk in Los Angeles, California costs $2.95 (about 1 hour ago)
  • 1 pack of marlboro cigarettes in Islamabad costs ₨1,200 (about 1 hour ago)
  • Monthly rent - 85 m2 furnished accommodation in expensive area in Joinville costs R$ 3,500 (about 4 hours ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
vs