Cost of living in Jaipur, India

Summary of cost of living in Jaipur

  • Family of four estimated monthly costs: ₨110,970
  • Single person estimated monthly costs: ₨40,304
  • WARNING!  These estimates are currently based on just a small amount of data. They provide a decent starting assumption, but they are not yet completely reliable.

List of prices in Jaipur
Current as of Jun 2022.

Change the currency:
Food Update prices
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district ₨382
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) ₨331
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast ₨191
1 liter (1 qt.) of whole fat milk ₨47
12 eggs, large ₨83
1 kg (2 lb.) of tomatoes ₨39
500 gr (16 oz.) of local cheese ₨162
1 kg (2 lb.) of apples ₨97
1 kg (2 lb.) of potatoes ₨22
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket ₨191
1 bottle of red table wine, good quality ₨1,177
2 liters of coca-cola ₨91
Bread for 2 people for 1 day ₨41
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Jaipur.
Page-elements
Housing Update prices
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area ₨23,943
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area ₨12,666
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat ₨5,585
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area ₨18,080
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area ₨11,002
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio ₨2,107
Internet 8 mbps (1 month) ₨1,253
40” flat screen tv ₨30,111
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) ₨10,758
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) ₨291
Hourly rate for cleaning help ₨181
Clothes Update prices
1 pair of jeans (levis 501 or similar) ₨3,007
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) ₨4,439
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) ₨4,498
1 pair of men’s leather business shoes ₨3,665
Transportation Update prices
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new ₨857,196
1 liter (1/4 gallon) of gas ₨101
Monthly ticket public transport ₨831
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) ₨160
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Jaipur.
Page-elements
Personal Care Update prices
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) ₨121
1 box of antibiotics (12 doses) ₨247
Short visit to private doctor (15 minutes) ₨500
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) ₨392
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) ₨181
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) ₨202
4 rolls of toilet paper ₨93
Tube of toothpaste ₨69
Standard men's haircut in expat area of the city ₨219
Entertainment Update prices
Basic dinner out for two in neighborhood pub ₨1,230
2 tickets to the movies ₨455
2 tickets to the theater (best available seats) ₨1,020
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert ₨1,890
1 cocktail drink in downtown club ₨702
Cappuccino in expat area of the city ₨152
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) ₨184
Ipad wi-fi 128gb ₨37,319
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) ₨2.29
1 month of gym membership in business district ₨1,182
1 package of marlboro cigarettes ₨252
These prices are lacking data. It provides a decent estimate, but they are not yet reliable. They are based on 46 prices entered by 18 different people.
Latest price update: June 30, 2022

Do you live in Jaipur? We need your help!

What is the price of

Volkswagen Golf 1.4 TSI 150 CV (or equivalent), with no extras, new

in Jaipur?

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • 12 eggs, large in Portland, Oregon costs $3.99 (23 minutes ago)
  • One-way ticket in public transport in Geneva costs CHF 3.00 (about 2 hours ago)
  • 1 liter of whole fat milk in Caxias do Sul costs R$ 7 (about 3 hours ago)
  • 1 liter of gasoline in Tijuana costs Mex$ 23 (about 4 hours ago)
  • 1 us gal of gasoline in Raleigh, North Carolina costs $1.20 (about 4 hours ago)
  • Monthly rent - 45 m2 furnished studio in normal area in Poznan costs 1,900 zł (about 4 hours ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
vs