Cost of living in Jacksonville, Florida, United States

Summary of cost of living in Jacksonville, Florida

  • Family of four estimated monthly costs: $5,138
  • Single person estimated monthly costs: $2,833
  • WARNING!  These estimates are currently based on just a small amount of data. They provide a decent starting assumption, but they are not yet completely reliable.

List of prices in Jacksonville, Florida
Current as of Feb 2024.

Change the currency:
Food Update prices
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $18
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $10
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $7
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $1.11
12 eggs, large $5.55
1 kg (2 lb.) of tomatoes $4.52
500 gr (16 oz.) of local cheese $7
1 kg (2 lb.) of apples $4.00
1 kg (2 lb.) of potatoes $2.29
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $4.07
1 bottle of red table wine, good quality $17
2 liters of coca-cola $3.30
Bread for 2 people for 1 day $2.72
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Jacksonville.
Page-elements
Housing Update prices
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $2,229
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $1,806
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $179
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $1,475
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $1,169
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $119
Internet 8 mbps (1 month) $51
40” flat screen tv $300
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $165
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $12
Hourly rate for cleaning help $29
Clothes Update prices
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $51
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $110
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $108
1 pair of men’s leather business shoes $145
Transportation Update prices
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $25,894
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.94
Monthly ticket public transport $64
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $12
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Jacksonville.
Page-elements
Personal Care Update prices
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $7
1 box of antibiotics (12 doses) $12
Short visit to private doctor (15 minutes) $106
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $7
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $4.27
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $7
4 rolls of toilet paper $3.42
Tube of toothpaste $1.97
Standard men's haircut in expat area of the city $20
Entertainment Update prices
Basic dinner out for two in neighborhood pub $48
2 tickets to the movies $27
2 tickets to the theater (best available seats) $196
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $81
1 cocktail drink in downtown club $12
Cappuccino in expat area of the city $5.56
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $6
Ipad wi-fi 128gb $571
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.33
1 month of gym membership in business district $54
1 package of marlboro cigarettes $8
These prices are lacking data. It provides a decent estimate, but they are not yet reliable. They are based on 153 prices entered by 21 different people.
Latest price update: February 29, 2024

Do you live in Jacksonville, Florida? We need your help!

What is the price of

Furnished studio in EXPENSIVE area

in Jacksonville, Florida?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Natal costs R$ 35 (about 1 hour ago)
  • Public transport in Nottingham costs £40 (about 1 hour ago)
  • 1 us gal of whole fat milk in Salt Lake City, Utah costs $1.19 (about 2 hours ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Cúcuta costs COL$50,000 (about 3 hours ago)
  • 12 eggs, large in Kathmandu costs ₨ 400 (about 3 hours ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Cuiabá costs R$ 50 (about 4 hours ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
vs