Cost of living in Itabuna, Brazil

Summary of cost of living in Itabuna

  • Family of four estimated monthly costs: R$ 7,400
  • Single person estimated monthly costs: R$ 3,066
  • WARNING!  These estimates are currently based on just a small amount of data. They provide a decent starting assumption, but they are not yet completely reliable.
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Itabuna.
Page-elements

List of prices in Itabuna, Brazil. Current as of Oct 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district R$ 19
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) R$ 21
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast R$ 7
1 liter (1 qt.) of whole fat milk R$ 3.50
12 eggs, large R$ 5.16
1 kg (2 lb.) of tomatoes R$ 4.11
500 gr (16 oz.) of local cheese R$ 10
1 kg (2 lb.) of apples R$ 4.94
1 kg (2 lb.) of potatoes R$ 4.04
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket R$ 3.68
1 bottle of red table wine, good quality R$ 35
2 liters of coca-cola R$ 4.87
Bread for 2 people for 1 day R$ 2.05
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area R$ 2,000
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area R$ 1,169
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat R$ 200
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area R$ 1,000
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area R$ 700
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio R$ 400
Internet 8 mbps (1 month) R$ 137
40” flat screen tv R$ 2,047
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) R$ 600
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) R$ 31
Hourly rate for cleaning help R$ 11
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) R$ 188
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) R$ 125
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) R$ 382
1 pair of men’s leather business shoes R$ 297
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new R$ 80,567
1 liter (1/4 gallon) of gas R$ 3.52
Monthly ticket public transport R$ 126
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) R$ 36
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) R$ 13
1 box of antibiotics (12 doses) -
Short visit to private doctor (15 minutes) R$ 100
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) R$ 18
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) R$ 16
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) R$ 17
4 rolls of toilet paper R$ 8
Tube of toothpaste R$ 3.62
Standard men's haircut in expat area of the city R$ 21
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub R$ 91
2 tickets to the movies R$ 25
2 tickets to the theater (best available seats) R$ 100
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert R$ 134
1 cocktail drink in downtown club R$ 20
Cappuccino in expat area of the city R$ 7
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) R$ 8
Ipad wi-fi 128gb -
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) -
1 month of gym membership in business district R$ 124
1 package of marlboro cigarettes R$ 8
These prices are lacking data. It provides a decent estimate, but they are not yet reliable. They are based on less than 10 prices entered by less than 5 different people.
Latest price update: October 21, 2020

Do you live in Itabuna? We need your help!

What is the price of

Public transport

in Itabuna?

monthly ticket
R$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Lima costs S/. 20 (17 minutes ago)
  • Monthly rent - 900 sqft furnished accommodation in expensive area in Oakland, California costs $2,389 (17 minutes ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Barcelona costs €25 (35 minutes ago)
  • 6 eggs, large in Brasília costs R$ 12 (33 minutes ago)
  • Bread for 2 people for 1 day (250 g) in Ciudad Obregón costs Mex$ 22 (about 1 hour ago)
  • Internet connection 300 mbps, 1 month in London costs £35 (about 1 hour ago)