Cost of living in Guadalupe, Mexico

Expatistan is a collaborative effort. Comparisons improve with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Guadalupe.
Page-elements
Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district Mex$ 88
Combo meal in fast food restaurant (Big Mac Meal or similar) Mex$ 90
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast Mex$ 100
1 liter (1 qt.) of whole fat milk Mex$ 18
12 eggs, large Mex$ 20
1 kg (2 lb.) of tomatoes Mex$ 50
500 gr (16 oz.) of local cheese Mex$ 200
1 kg (2 lb.) of apples Mex$ 50
1 kg (2 lb.) of potatoes Mex$ 60
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket Mex$ 30
1 bottle of red table wine, good quality Mex$ 150
2 liters of Coca-Cola Mex$ 20
Bread for 2 people for 1 day Mex$ 20
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 Sqft) furnished accommodation in EXPENSIVE area Mex$ 14,149
Monthly rent for 85 m2 (900 Sqft) furnished accommodation in NORMAL area Mex$ 10,000
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat Mex$ 2,373
Monthly rent for a 45 m2 (480 Sqft) furnished studio in EXPENSIVE area Mex$ 10,000
Monthly rent for a 45 m2 (480 Sqft) furnished studio in NORMAL area Mex$ 5,000
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 Sqft) studio Mex$ 3,800
Internet 8 Mbps (1 month) Mex$ 651
40” flat screen TV Mex$ 8,000
Microwave 800/900 Watt (Bosch, Panasonic, LG, Sharp, or equivalent brands) Mex$ 3,000
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) Mex$ 130
Hourly rate for cleaning help Mex$ 50
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (Levis 501 or similar) Mex$ 800
1 summer dress in a High Street Store (Zara, H&M or similar retailers) Mex$ 800
1 pair of sport shoes (Nike, Adidas, or equivalent brands) Mex$ 1,200
1 pair of men’s leather business shoes Mex$ 800
Transportation [Edit]
Volkswagen Golf 1.4 TSI 150 CV (or equivalent), with no extras, new Mex$ 150,000
1 liter (1/4 gallon) of gas Mex$ 16
Monthly ticket public transport Mex$ 700
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) Mex$ 108
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (Tylenol, Frenadol, Coldrex, or equivalent brands) Mex$ 50
1 box of antibiotics (12 doses) Mex$ 70
Short visit to private Doctor (15 minutes) Mex$ 200
1 box of 32 tampons (Tampax, OB, ...) Mex$ 40
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) Mex$ 69
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) Mex$ 55
4 rolls of toilet paper Mex$ 36
Tube of toothpaste Mex$ 20
Standard men's haircut in expat area of the city Mex$ 120
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub Mex$ 400
2 tickets to the movies Mex$ 141
2 tickets to the theater (best available seats) Mex$ 541
Dinner for two at an Italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert Mex$ 600
1 cocktail drink in downtown club Mex$ 67
Cappuccino in expat area of the city Mex$ 50
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) Mex$ 37
iPad Wi-Fi 128GB -
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) Mex$ 4.00
1 month of gym membership in business district Mex$ 1,200
1 package of Marlboro cigarettes Mex$ 60
Some of these prices have some inconsistencies. They already provide a reliable comparison but they are not bullet-proof. They are based on 57 prices entered by less than 5 different people.
Latest price update: December 12, 2017.

Do you live in Guadalupe? We need your help!

What is the price of

Gasoline

in Guadalupe?

Mex$

International Cost of Living Index

loading...

Recent Prices Added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in San Diego, California costs $50 (14 minutes ago)
  • 500 g of boneless chicken breast in Mexico City costs Mex$ 25 (35 minutes ago)
  • Monthly rent - 85 m2 furnished accommodation in expensive area in Medina costs ﷼‎ 122,222 (about 1 hour ago)
  • Monthly rent - 900 sqft furnished accommodation in expensive area in Portland, Oregon costs $1,220 (about 1 hour ago)
  • 60 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) in Montevideo costs $U1.11 (about 2 hours ago)
  • 2 lbs of rice in Reno, Nevada costs $3.31 (about 2 hours ago)

What do you think about the cost of living in Guadalupe?