Cost of living in Fort Wayne, Indiana, United States

Summary of cost of living in Fort Wayne, Indiana

  • Family of four estimated monthly costs: $3,103
  • Single person estimated monthly costs: $1,482
  • WARNING!  These estimates are based on only a few data points. At the moment, you should treat them only as a best guess.
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Fort Wayne.
Page-elements

List of prices in Fort Wayne, Indiana, United States. Current as of Oct 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $13
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $7
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $2.77
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.85
12 eggs, large $2.48
1 kg (2 lb.) of tomatoes $2.97
500 gr (16 oz.) of local cheese $4.78
1 kg (2 lb.) of apples $3.35
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.45
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $2.75
1 bottle of red table wine, good quality $11
2 liters of coca-cola $1.93
Bread for 2 people for 1 day $1.27
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $1,049
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $815
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $165
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $797
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $515
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $115
Internet 8 mbps (1 month) $44
40” flat screen tv $312
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $116
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $9
Hourly rate for cleaning help $16
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $45
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $32
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $84
1 pair of men’s leather business shoes $103
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $21,668
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.63
Monthly ticket public transport $40
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $12
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $5.73
1 box of antibiotics (12 doses) $22
Short visit to private doctor (15 minutes) $92
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $5.08
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $2.90
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $4.32
4 rolls of toilet paper $2.35
Tube of toothpaste $1.57
Standard men's haircut in expat area of the city $17
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub $42
2 tickets to the movies $21
2 tickets to the theater (best available seats) $138
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $47
1 cocktail drink in downtown club $9
Cappuccino in expat area of the city $4.65
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $5.30
Ipad wi-fi 128gb $431
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.29
1 month of gym membership in business district $47
1 package of marlboro cigarettes $6
WARNING!  These prices are based on only a few data points. At this point they are mostly a guess. They are based on 67 prices entered by 8 different people.
Latest price update: October 25, 2020

Do you live in Fort Wayne, Indiana? We need your help!

What is the price of

Prepaid mobile tariff (no discounts or plans)

in Fort Wayne, Indiana?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Rio de Janeiro costs R$ 15 (about 1 hour ago)
  • 500 g of boneless chicken breast in St. Gallen costs CHF 1.00 (about 1 hour ago)
  • Summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) in Belo Horizonte costs R$ 150 (about 3 hours ago)
  • 12 eggs, large in Winnipeg costs C$3.50 (about 3 hours ago)
  • Weekly rent - 45m2 furnished studio in expensive area in Brisbane costs AU$2,236 (about 3 hours ago)
  • Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) in Hong Kong costs HK$35 (about 4 hours ago)