Cost of living in Dubbo, Australia

Summary of cost of living in Dubbo

  • Family of four estimated monthly costs: AU$6,301
  • Single person estimated monthly costs: AU$3,102
  • WARNING!  These estimates are based on only a few data points. At the moment, you should treat them only as a best guess.
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Dubbo.
Page-elements

List of prices in Dubbo, Australia. Current as of Apr 2019.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district AU$14
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) AU$12
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast AU$5.60
1 liter (1 qt.) of whole fat milk AU$0.96
12 eggs, large AU$9
1 kg (2 lb.) of tomatoes AU$6
500 gr (16 oz.) of local cheese AU$14
1 kg (2 lb.) of apples AU$4.53
1 kg (2 lb.) of potatoes AU$3.23
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket AU$3.40
1 bottle of red table wine, good quality AU$27
2 liters of coca-cola AU$3.26
Bread for 2 people for 1 day AU$1.80
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area AU$1,768
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area AU$2,214
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat AU$443
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area AU$1,159
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area AU$2,604
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio AU$256
Internet 8 mbps (1 month) AU$103
40” flat screen tv AU$731
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) AU$201
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) AU$8
Hourly rate for cleaning help AU$27
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) AU$140
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) AU$115
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) AU$240
1 pair of men’s leather business shoes AU$146
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new AU$25,969
1 liter (1/4 gallon) of gas AU$1.46
Monthly ticket public transport AU$165
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) -
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) AU$8
1 box of antibiotics (12 doses) AU$33
Short visit to private doctor (15 minutes) AU$48
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) AU$7
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) AU$8
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) AU$7
4 rolls of toilet paper AU$3.75
Tube of toothpaste AU$4.28
Standard men's haircut in expat area of the city AU$24
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub AU$43
2 tickets to the movies AU$29
2 tickets to the theater (best available seats) AU$109
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert AU$90
1 cocktail drink in downtown club AU$13
Cappuccino in expat area of the city AU$4.96
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) AU$5.04
Ipad wi-fi 128gb AU$200
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) AU$0.39
1 month of gym membership in business district AU$137
1 package of marlboro cigarettes AU$32
WARNING!  These prices are based on only a few data points. At this point they are mostly a guess. They are based on less than 10 prices entered by less than 5 different people.
Latest price update: April 18, 2019

Do you live in Dubbo? We need your help!

What is the price of

Furnished studio in NORMAL area

in Dubbo?

AU$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Monthly rent - 85 m2 furnished accommodation in expensive area in Lausanne costs CHF 2,000 (10 minutes ago)
  • Public transport in Belfast costs £60 (14 minutes ago)
  • Internet connection 300 mbps, 1 month in Bangalore costs ₨5,000 (38 minutes ago)
  • Monthly rent - 85 m2 furnished accommodation in expensive area in Pretoria costs R 120,000 (about 1 hour ago)
  • 1 bottle of red table wine, good quality in Lucknow costs ₨1,048 (about 1 hour ago)
  • 1 kg of rice in Manila costs Php300 (about 1 hour ago)