Cost of living in Chiclayo, Peru

Summary of cost of living in Chiclayo

  • Family of four estimated monthly costs: S/. 6,472
  • Single person estimated monthly costs: S/. 2,754
  • WARNING!  These estimates are based on only a few data points. At the moment, you should treat them only as a best guess.
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Chiclayo.
Page-elements

List of prices in Chiclayo, Peru. Current as of Jan 2020.

Change the currency:
Food [Edit]
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district S/. 11
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) S/. 15
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast S/. 5.32
1 liter (1 qt.) of whole fat milk S/. 3.10
12 eggs, large S/. 4.80
1 kg (2 lb.) of tomatoes S/. 2.04
500 gr (16 oz.) of local cheese S/. 7
1 kg (2 lb.) of apples S/. 3.24
1 kg (2 lb.) of potatoes S/. 2.08
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket S/. 4.05
1 bottle of red table wine, good quality S/. 31
2 liters of coca-cola S/. 4.85
Bread for 2 people for 1 day S/. 1.32
Housing [Edit]
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area S/. 1,885
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area S/. 1,211
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat S/. 143
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area S/. 1,089
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area S/. 675
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio S/. 111
Internet 8 mbps (1 month) S/. 101
40” flat screen tv S/. 1,769
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) S/. 530
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) S/. 22
Hourly rate for cleaning help S/. 10
Clothes [Edit]
1 pair of jeans (levis 501 or similar) S/. 126
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) S/. 81
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) S/. 217
1 pair of men’s leather business shoes S/. 174
Transportation [Edit]
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new S/. 45,946
1 liter (1/4 gallon) of gas S/. 5.34
Monthly ticket public transport S/. 101
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) S/. 41
Personal Care [Edit]
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) S/. 28
1 box of antibiotics (12 doses) S/. 24
Short visit to private doctor (15 minutes) S/. 124
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) S/. 17
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) S/. 13
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) S/. 13
4 rolls of toilet paper S/. 4.39
Tube of toothpaste S/. 3.95
Standard men's haircut in expat area of the city S/. 17
Entertainment [Edit]
Basic dinner out for two in neighborhood pub S/. 30
2 tickets to the movies S/. 28
2 tickets to the theater (best available seats) S/. 50
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert S/. 63
1 cocktail drink in downtown club S/. 16
Cappuccino in expat area of the city S/. 10
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) S/. 5.59
Ipad wi-fi 128gb S/. 2,767
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) S/. 0.57
1 month of gym membership in business district S/. 93
1 package of marlboro cigarettes S/. 6
WARNING!  These prices are based on only a few data points. At this point they are mostly a guess. They are based on 190 prices entered by 9 different people.
Latest price update: January 26, 2020

Do you live in Chiclayo? We need your help!

What is the price of

Volkswagen Golf 1.4 TSI 150 CV (or equivalent), with no extras, new

in Chiclayo?

S/.

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Internet 8 mbps, 1 month in Istanbul costs 100TL (4 minutes ago)
  • Ipad wi-fi 128gb in Manchester costs £339 (22 minutes ago)
  • Monthly rent - 480 sqft furnished studio in expensive area in Charleston, South Carolina costs $1,514 (32 minutes ago)
  • 600 g of bread in Seattle, Washington costs $0.42 (36 minutes ago)
  • 1 liter of gasoline in Stuttgart costs €1.40 (42 minutes ago)
  • 1 pack of marlboro cigarettes in Cairo costs E£ 40 (about 1 hour ago)