Cost of living in Asheville, North Carolina, United States

Summary of cost of living in Asheville, North Carolina

  • Family of four estimated monthly costs: $4,182
  • Single person estimated monthly costs: $2,409
  • WARNING!  These estimates are based on data that may have some inconsistencies at the moment. They already provide a decent estimate but they are not currently bullet-proof.

List of prices in Asheville, North Carolina
Current as of Jan 2023.

Change the currency:
Food Update prices
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $15
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $8
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $4.30
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $0.93
12 eggs, large $3.99
1 kg (2 lb.) of tomatoes $4.27
500 gr (16 oz.) of local cheese $7
1 kg (2 lb.) of apples $3.96
1 kg (2 lb.) of potatoes $1.68
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket $2.47
1 bottle of red table wine, good quality $15
2 liters of coca-cola $2.09
Bread for 2 people for 1 day $2.66
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Asheville, North Carolina.
Page-elements
Housing Update prices
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area $2,041
Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in normal area $1,469
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 2 people in 85m2 flat $161
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in expensive area $1,546
Monthly rent for a 45 m2 (480 sqft) furnished studio in normal area $1,062
Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 sqft) studio $104
Internet 8 mbps (1 month) $62
40” flat screen tv $312
Microwave 800/900 watt (bosch, panasonic, lg, sharp, or equivalent brands) $151
Laundry detergent (3 l. ~ 100 oz.) $9
Hourly rate for cleaning help $22
Clothes Update prices
1 pair of jeans (levis 501 or similar) $53
1 summer dress in a high street store (zara, h&m or similar retailers) $33
1 pair of sport shoes (nike, adidas, or equivalent brands) $99
1 pair of men’s leather business shoes $118
Transportation Update prices
Volkswagen golf 1.4 tsi 150 cv (or equivalent), with no extras, new $23,152
1 liter (1/4 gallon) of gas $0.80
Monthly ticket public transport $25
Taxi trip on a business day, basic tariff, 8 km. (5 miles) $20
Expatistan is a collaborative effort. The data gets better with every new price that you enter.
We need your help! Tell us about prices in Asheville, North Carolina.
Page-elements
Personal Care Update prices
Cold medicine for 6 days (tylenol, frenadol, coldrex, or equivalent brands) $5.78
1 box of antibiotics (12 doses) $8
Short visit to private doctor (15 minutes) $130
1 box of 32 tampons (tampax, ob, ...) $6
Deodorant, roll-on (50ml ~ 1.5 oz.) $3.81
Hair shampoo 2-in-1 (400 ml ~ 12 oz.) $5.37
4 rolls of toilet paper $4.67
Tube of toothpaste $2.04
Standard men's haircut in expat area of the city $24
Entertainment Update prices
Basic dinner out for two in neighborhood pub $39
2 tickets to the movies $21
2 tickets to the theater (best available seats) $39
Dinner for two at an italian restaurant in the expat area including appetisers, main course, wine and dessert $65
1 cocktail drink in downtown club $11
Cappuccino in expat area of the city $4.74
1 beer in neighbourhood pub (500ml or 1pt.) $5.77
Ipad wi-fi 128gb -
1 min. of prepaid mobile tariff (no discounts or plans) $0.20
1 month of gym membership in business district $33
1 package of marlboro cigarettes $7
Some of these prices have some inconsistencies. They already provide a reliable comparison but they are not bullet-proof. They are based on 28 prices entered by less than 5 different people.
Latest price update: January 27, 2023

Do you live in Asheville, North Carolina? We need your help!

What is the price of

iPad Wi-Fi 128GB

in Asheville, North Carolina?

$

International Cost of Living Index

loading...

Prices recently added

  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Mumbai costs ₨200 (about 3 hours ago)
  • Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district in Manila costs Php400 (about 3 hours ago)
  • Cappuccino in expat area of the city in Nice costs €4.50 (about 4 hours ago)
  • Utilities, monthly for 2 people in 85 m2 in Lublin costs 3,500 zł (about 4 hours ago)
  • Ipad wi-fi 128gb in Melbourne costs AU$756 (about 4 hours ago)
  • 1 liter of gasoline in Prague costs 39 Kč (about 5 hours ago)

Make a different comparison:

Compare cost of living between cities:
vs